Výletování Pálavou

Publikoval budaktivni v

Před nějakým časem jsme vyrazili na Pálavu. Do té doby jsem nikdy na Pálavě na výletě nebyla, o to více jsem byla uchvácená přírodou a vinicemi 🙂


Naplánovali jsme trasu asi 45 km, proto jsme ji rozdělili do dvou dnů.

Vyrážěli jsme z Lednice, kam jsme dorazili vlakem a autobusem z Prahy. Počasí nám moc nepřálo, Pálava byla spíše uplakaná, ale o to klidnější byla procházka zámeckým areálem.

Z Lednice jsme vyrazili směr Lednické rybníky. Naučná stezka nás zavedla až do Sedlce.

Ze Sedlce naše trasa pokračovala podél hranice CHKO, na niž je kousek od Mikulova památník Brána ke svobodě, který byl vystaven jako památka lidem, kteří zemřeli při pokusu překročit hranice mezi lety 1948-1989. Je doplněn i tabulemi s příběhy.

V Mikulově jsme se zastavili na náměstíčku na zmrzlině. Mikulov má opravdu krásné náměstí a za procházku stojí i zámecká zahrada.

Zvažovali jsme, zda vystoupit i na Svatý kopeček, ale čekalo nás ještě pár kilometrů do ubytování, proto jsme po prohlídce města pokračovali dále.

Doporučujeme se zastavit i na zřícenině Kozího hrádku. Je jen kousek od centra a výhled jsme měli na celý Mikulov.

Dále jsme pokračovali po Svatojakubské cestě kolem jeskyně na Turoldu až veřejnému tábořišti, kde jsme měli domluvené přespání. V tu dobu se už začínalo schylovat k dešti. Veřejné tábořiště patří k místnímu ranči, na kterém nás přivítali úžasní lidé. Je možné se tak na místě i najíst nebo se posilnit teplým čajem. Ten nám v lijáku, který následně začal, přišel více než vhod.

Druhý den nám počasí přálo více. Čekal nás výšlap na Stolovou horu (odměnou nám byl výhled na pole).

Cesta pokračovala dolů a opět nahoru na Sirotčí hrádek, abychom se pak znovu vrátili dolů a finálně vystoupali na Děvín se zříceninou hradu Děvičky.

Z Děvína jsme měli krásný výhled na obci Pavlov i na vodní nádrž Nové Mlýny. V Dolních Věstonicích jsme se posilnili limonádou a pokračovali do závěru naší trasy skrze vodní nádrž a Strachotín až do Popic, odkud jsme se přes Brno dostali zpět do Prahy.

Kategorie: Cestování