Vzpomínky na Erasmus v Estonsku

Publikoval budaktivni v

Projekty pro mládež přes Erasmus+ jsou skvělou příležitostí, jak se podívat do zahraničí, seznámit se s dalšími aktivními lidmi z různých zemí a hlavně je to cesta, jak pracovat sám na sobě.


Zatím jsem měla tu možnost vyrazit na výměnu mládeže do Rumunska a na tréninkové kurzy na Ukrajinu a do Belgie.

Letos jsem díky EYCB vyjela do Estonska a to hnedka dvakrát. Přihlásila jsem se totiž na výměnu mládeže a to na krásné téma – Jak najít svou vášeň 🙂

Momentka z workshopu
Možná se ptáš – proč jsem jela dvakrát?

Můj věk už není na výměny mládeže jako dělaný, takže jsem vystoupila ze své komfortní zóny a prvně se zhostila roli team leaderky (neboli GL – group leader) českého týmu.

První setkání bylo tzv. APV neboli setkání jednotlivých leaderů v Tallinu, kdy jsme společně s organizátory řešili program a vybírali si workshopy.

Pokud taky přemýšlíš nad rolí team leadera, ale váháš, co z toho vlastně plyne za úkoly – díky APV jsem si mohla vyslechnout zkušenosti ostatních GL a zreflektovat si, jak se role zhostím. Je to každopádně skvělá zkušenost. Jednak má GL na starosti přípravu workshopů společně s týmem, také by se měl starat o to, aby se jednotlivý členové cítili dobře, aby na místo konání výměny mládeže všichni dorazili živý a zdravý. Pro účastníky je to často první zkušenost nejen se samotným Erasmem, ale také s výjezdem do zahraničí.

Český tým
Přiznám se, že jsem měla obavy, abychom vše stihli připravit, abychom dobře dorazili – no nejspíš jsem přílišná puntičkářka 🙂

Měla jsem naštěstí ten nejúžasnější tým šikovných, zodpovědných a pohodových středoškoláků.

Samotnou výměnu mládeže jsem si moc užila. Povedla se nám prezentace v rámci mezikulturního večera a také workshopy. Jsem moc ráda, že ostatní členy týmu projekty nadchli a hnedka se všichni přihlásili na další – v Rumunsku a Chorvatsku.

Společná fotka účastníků

Pokud jsi dočetla až sem a třeba ještě tápeš v tom, co výměny mládeže jsou nebo co vůbec znamená vyrazit na projekt přes Erasmus. Pokud tápeš, kde projekty hledat, tak mi napiš a ráda pomůžu.