Do Jizerek za hodnocením DOFE expedice

Publikoval budaktivni v

O DOFE (Mezinárodní ceně Vévody z Edinburghu) jsem se zmiňovala už vícekrát.


Poslední dobou jsem aktivnější coby hodnotitelka a školitelka expedic. Expedice je jediná kolektivní aktivita v rámci DOFE, na rozdíl od individuálních aktivit každého účastníka v oblastech dovednost, dobrovolnictví a pohyb.

Původní plán pro jeden ze zářijových víkendů byl vyrazit směr Plzeňsko, ale pár dní před expedicí jsem na naší facebookové skupině pro vedoucí viděla příspěvek, že se hledá hodnotitel na bronzovou expedici do Jizerských hor. Sama vím, jak bylo na mé expedici těžké najít na poslední chvíli hodnotitele, proto v takové chvíli ráda pomůžu a plán na prodloužený víkend tak byl jasný.

Vyrazili jsme z Janova po červené na rozhlednu Slovanka a dále po modré do Dolního Maxova, kde mě opravdu uchvátila podoba zdejších chaloupek, které ctí původní architekturu.

Na doporučení kolegyně jsme pak odbočili na Mořskou cestu s vodopády, vrátili se zpět a potkali se opět s paní školitelkou DofE expedice u rozcestí Mariánskohorské Boudy.

Pokračovali jsme na protrženou přehradu, odkud jsme se už odpojili a pokračovali do místa spaní v Desné. Cesta vedla podél vodní nádrže Souš, při cestě jsme se zastavili na dýňovou polévku a večer dorazili do místa spaní.

Další den jsme vyrazili z Desné na checkpoint expediční skupiny, který byl na rozcestí Údolí Jizery. Co mě fascinovalo, tak množství houbařů a jejich úlovky v podobě plných košíků a tašek.

Cíl expedice byl stanoven na autobusovém nádraží v Harrachově. Po oficiálním ukončení a zhodnocení expedice jsme se zašli podívat ještě na Labské vodopády, kde už bylo plno turistů.

Poslední den jsme z Desné vyrazili směr Špičák (konečně našli pár hub) a prodloužený výlet zakončili ve Smržovce.